poniedziałek, 20 stycznia 2014

Pies do dogoterapi cz.1

Dobór psa do dogoterapi jest równie ważny i tak samo trudny jak dobór odpowiedniego konia do hipoterapii. Znalezienie odpowiedniego psa terapeuty wymaga nie lada umiejętności i w zasadzie też szczęścia.
Taki pies musi spełnić nie lada wymagania. Musi być w dużym stopniu przewidywalny. Dlatego często polega się na predyspozycjach pewnych ras, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo pożądanych reakcji na określone bodźce. Kolejną cechą jest zrównoważony charakter. To cecha bardzo osobnicza i nie zależna od rasy, dlatego pies powinien być oceniany przez doświadczoną osobę. Liczy się też cierpliwość, bo przecież praca z dziećmi to nie lada wyzwanie. Pies musi być łagodny i spokojny bo ogromne znaczenie ma bezpieczeńśtwo pacjetów. Musi także być radosny, a kontakt z człowiekiem powinien sprawiać mu frajdę, inaczej nie sprawdzi się przecież w pracy z ludźmi. Dobrze by było, gdyby był ufny i przyjazny dla dzieci i obcych. A także tolerancyjny na dotyk i dyskomfort, bo spotkać go będzie mogło wiele nieprzewidzianych sytuacji, a nie można ryzykować, że na przykład zaatakuje w swojej obronie na przypadkowo wyrządzoną mu krzywdę.
Psi terapeuta winien też być inteligentny i posłuszny, by mógł przejść odpowiednie do pracy szkolenie, ale także dość zsocjalizowany z innymi zwierzętami i możliwie różną liczbą niespodziewanych sytuacji, by mógł swobodnie działać w nowych dla siebie miejscach, czy przy niespotkanych przez siebie ludziach.

Pewne rasy są uznawane za odpowiedniejsze do tego typu pracy, ze względu na to, że posiadają większość z tych cech, dzięki odpowiednio ukierunkowanej hodowli. Mówi się, że są to rasy psów typu retriver, labrador, seter irlandzki i szkocki, beagle, owczarek szkocki, szetlandzki, border collie, owczarek australijski, siberian husky, alaskan malamute i wiele, wiele innych.
Jednak każdy pies powinien być traktowany indywidualnie, bo nie każdy osobnik danej rasy faktycznie posiada te cechy. Dodatkowo, psy ras mieszanych posiadające te cechy również mogą być świetnymi terapeutami - o ile, tak jak każdy pies ras wyżej wymienionych pozytywnie przejdą testy predyspozycji i zdadzą odpowiedni egzamin na psa terapeutycznego, o których to napiszę w innym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz